Az öregedésgátló krémek hatékonysága sok ember számára zavarba ejtő ár. Habár az emberek hajlamosak egyes anti-aging alapanyagok jótékony hatásait hangsúlyozni, amikor új termékeket veszünk, akkor is fontos, hogy szem előtt tartsuk az alapanyagok jegyzékét. Éppen ezért, nézzük meg, hogy mely összetevők a legfontosabbak, amiket a krémekben kutakodjunk.
Retinol
Az egyik legelismertebb és leghatásosabb öregedésgátló komponens a Retinol. Egy A-vitamin alapú szerves vegyület, ami javítja a bőr szerkezetét és textúráját, segít csökkenteni az elszíneződést és helyreállítani a bőr rugalmasságát. A Retinol bőrre gyakorolt pozitív hatásait 2019-ben Vizják Katalin, az Orvos-Biológus bőrgyógyász professzor és a PEKK kutatócsoport tagja átfogó tanulmányban összefoglalta.
Kókuszolaj
A kókuszolaj egy nagyon jó öregedésgátló komponens, mivel védi a bőrt a kiszáradástól és a UV-sugarak, ezáltal csökkenti a ráncok kialakulását. Emellett az olvasztó hatású kókuszolajok bemelegítik és megpuhítják a bőrt, hogy segítsenek a pórusok összeszűkülésének, bőrfiatalító hatásaik legyenek. Ugyancsak fontos, hogy a bőrt természetes módon regenerálja a hialuronsav molekula. Néhány, korszerűbb öregedésgátló krémek alapanyagának tartalmazza a kókuszolajat, hogy segítse a bőr megjelenését megőrizni.
Ferulinsav
A Ferulinsav egy vegyület, melyet általában a növényi homoktövisolajban találunk meg, de ismerünk más növényekben is a búzacsíra, a marinátban lévő fenyő termésekből, sőt még a borsmenta és a vadgesztenye leveleiből is. Kiemelkedő szerepe van az antioxidáns oxidáció gátlásában, ezáltal segít a bőr szerkezetét gyorsabban helyreállítani, ezáltal csökken a ráncok megjelenésének és a bőr szárazságának kockázata. Éppen emiatt a Ferulinsavot gyakran használják olyan öregedésgátló krémek összetevőjeként, amik teljesíteni kívánnak egy bonyolult feladatot, hogy helyreállítsa a bőr szerkezetét.
Glicerin
A következő szerkezetet biztosító összetevő a glicerin, ami szintén megtalálható számos öregedésgátló krémben. Kiváló hidratáló, de ezáltal fokozza a bőr rugalmasságát. Ugyancsak csökkenti a bőr szárazságát, csökkenti a barna foltokat, melyeket az UV-sugarak okoznak. Az olajban oldódó anyagok és avízben oldódó anyagok egyensúlyának fenntarthatásában is használatos, így hozzájárul az öregedés gátlásához. Gyakran hozzáadnak más összetevőket is a növényi kivonatokhoz, hogy megállítsák a szabad gyökök károsodását a bőrön.
C-vitamin
A C-vitamin erős antioxidáns és szabadgyököket semlegesítő tulajdonsága miatt rendszeresen szerepel a legjobb öregedésgátló krémek összetevői között. Segíti megőrizni a bőr rugalmasságát, csökkenti a ráncok kialakulását, és csökkenti a sötét foltok megjelenését. Ekkor is bebizonyosodott, hogy csökkenti az öregedési folyamatok nem kívánt hatásait. Az American Academy of Dermatology elmondta, hogy a C-vitamin rendszeres használata kollagéntermelésben és annak megőrzésében is segít. Emiatt a C-vitamin is fontos az öregedésgátló krémek kelléke.
Niacinamid
Újabb népszerű öregedésgátló komponenhst tartalmaznak az öregedéskátló krémek, például a niacinamid. Segíti a bőr szövetének serkentését, ismert az a képessége, hogy csökkenti a finom ráncokat különösen a homlokon és a szemek körül. A niacinamid javíthatja a bőr pigmentálását, és megvédheti a káros szabadgyököktől. Emellett a Dermatology Times által publikált tanulmány szerint, a niacinamid szintén javítja a bőr hidratáltságát, csökkenti a zsíros bőr megjelenését, és csökkenti a bőr gyulladásait. Ezért a niacinamid szintén a legjobb öregedésgátló krémek összetevői között szerepel.